• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Polikistik Over Nedir ?

Polikistik Over Nedir ?

Polikistik Over Nedir ?

Dünyanın bir çok yerinde milyonlarca kadın polikistik over (yumurtalık) sendromu ile mücadele etmektedir. Menopoz öncesi dönemde bulunan her 10 genç kadından 1′ inde polikistik over sendromu görülmektedir.

Polikistik over sendromu’nun görülme sıklığı 90′ lı yıllardan itibaren büyük bir artış gösterdi. Son yıllarda iş hayatında daha aktif rol almaya başlayan kadınlar hazırlanması daha kolay olan besinlere yöneldiler.

Dolayısıyla eskiden protein ağırlıklı beslenirken şimdi daha çok karbonhidrat tüketmeye başladılar. Tüketilen bu besinlerin içinde çeşitli katkı maddelerinin bulunması özellikle erkeklik hormonlarının (testosteron gibi) üretimini arttırdığı bilinen Bisphenol A (BPA) içeren plastik yemek kaplarının, pet şişe ve plastik bardak gibi ürünlerin yaygın olarak kullanılması, kadınların masa başında daha hareketsiz bir yaşam sürdürmeye başlaması, zayıf bile olsalar yeteri kadar hareket etmedikleri için vücut yağ oranlarının fazla olması polikistik over sendromu’nun ortaya çıkması için bir zemin hazırlamaktadır.

Polikistik over sendromu’nda yumurta gelişimi ve yumurtlama olmadığı için ortaya çıkan adet düzensizliği ve hamile kalmakta zorluk yaşanması ile birlikte erkeklik hormonlarının üretiminin ve etkinliğinin artması sonucunda erkek tipi tüylenme artışı, sivilce, ciltte yağlanma ve erkek tipi saç dökülmesi gibi şikayetler görülmektedir.

Fakat, bir grup kadında bu şikayetler olmadan da polikistik over sendromu görülebilmektedir.

Örneğin; Polikistik over sendromu olan kadınların bir kısmında, her ay düzenli adet görmesine rağmen, yumurtlama olmamaktadır. Ayrıca, diğer bir kısmında da fazla miktarda erkeklik hormonu olmasına rağmen tüylenme artışı, sivilce ve saç dökülmesi gibi şikayetler görülmeyebilmektedir.

Polikistik over sendromu’nu oluşturan ”alt grupların” hepsinde (A, B, C) insülin direnci görülebilir. Polikistik over sendromu’nda insülin direnci adet düzensizliği, tüylenme artışı ve kilo artışı gibi şikayetlerle ilişkilidir.

Kanda daha fazla miktarda dolaşan insülin hormonu SHBG (Sex Hormon Binding Globulin) üretiminin azalmasını ve testosteron gibi hormonların üretiminin artmasını sağlayarak erkek tipi tüylenme artışı, sivilce, ciltte yağlanma ve erkek tipi saç dökülmesine neden olmaktadır.

Bununla birlikte fazla miktarda üretilen insülin hormonu yumurtalığa giderek yumurta gelişimi ve yumurtlamayı engelleyebilmekte ve bu yolla adet düzensizliği ve hamile kalmakta zorluk yaşanmasına da neden olmaktadır.

Polikistik over sendromu olan kadınların büyük bir kısmı fazla kilolarını vermeye çalışmaktadır. Diyet programları tek başına uygulandığında genellikle kalıcı sonuçlar alınamamaktadır.

Çünkü esas sorun ‘yaşam biçimi’ nden kaynaklanmaktadır. Polikistik over sendromu belirtileri tipik olarak hareketli bir yaşamdan daha hareketsiz bir yaşam biçimine geçilmesiyle birlikte ortaya çıkmaktadır. Kişinin üniversiteden mezun olup bankada masa başında işe başlaması bu duruma bir örnektir.

Polikistik over sendromu’nda görülen belirti ve şikayetler kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; tüylenme artışı, sivilce ve saç dökülmesi şikayetleri bir kişide ön planda görülürken, adet düzensizliği ve hamile kalmakta zorluk yaşanması başka bir kişide ön planda görülebilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM