• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Emzirirken Yapılan Hatalar

Emzirirken Yapılan Hatalar

Doğal mucize anne sütü, bebeğinizi kendi bedeninizden besliyor olmanız nasıl da güzel bir duygu olacaktır değil mi? Onun daha iyi gelişimine, daha sağlıklı ve daha güçlü bir bedene sahip olmasına yardımcı olacak bir hediye sunmanız büyük bir mucize…

Emzirirken Yapılan Hatalar

Doğum anından sonra ilk yarım saat içerisinde bebeğiniz size doyurulmak için verildiğinde, hem sütünüz gelmeye başlamış hem de bebeğiniz kendiliğinden emme yetisini kazanmış olacaktır. İlk ağız sütü onun için çok önemlidir.

Çünkü doğumdan sonra gelen koyu ağız sütü hastalıklara kadar koruyucudur ve bebeğinizin bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Bunun devamında ise bebeğinizi en az 6 ay en fazla 24 aya kadar anne sütüyle besleye bilirsiniz.

İlk 6 ay yalnızca anne sütü vermenizin sonrasında ayına uygun ek gıda takviyesiyle birlikte 2 yaşa kadar anne sütü vermeye devam etmelisiniz. Peki ya sütünüzün bebeğinizi yeterince doyura bildiğini nasıl anlayacaksınız?

Yanlışa düşmeyin!

– Her zaman bebeğe sütün yetmediği telaşına düşerek erkenden ek gıdaya başlamaları annelerin en büyük hatalarındandır.

– Bebeği emzirme döneminde biberona alıştırmakta emmeyi bırakmasına ve sütünüzün azalmasına neden olacak önemli bir hatadır.

– Süt yapar diye büyüklerin ısrarlarıyla sürekli yemek yemeleri ve tatlı şeyler tüketmeleri doğru bilinen bir yanlıştır.

– Uzmanların annelere tavsiyeleri şu şekildedir; hamileliğiniz boyunca vücudunuz zaten bebeğinize süt oluşumu için birçok vitamin ve kalsiyum toplamıştır, sizin loğusalığınızda yemek yiyerek değil bolca su ve sıvı tüketerek bu sütün çözünüp fazlalaşmasını sağlamanız doğru ve sağlıklı olandır.

– Bebeğin sık sık ve düzenli saat aralıklarında da emzirilmesi sütün daha fazla salgılanmasını ve artmasını sağlayacaktır.

– Önemli bir noktada annenin her yediğinin süte geçmesi durumudur. Yani tükettiğiniz acı, ekşi ya da fazla tuzlu yiyecekler sütünüzün tadını etkileyerek bebeğinizin emme isteğini azaltabilir. Normal miktarlarda tüketmenizin bir zararı olmayacaktır. Ancak fazla tüketmeniz sütünüzün kalitesini düşürecek ve besin değerini azaltacaktır.

– Sütünüzü arttırmak için aktarlarda bazı bitkilerde satılmaktadır. Ancak doktorunuza danışmadan hiçbir bitkisel ürünü kullanmayın.  Bu tür içeceklerle de günlük sıvı alımınızı arttırmaya çalışabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM